Vi är 3DVerkstan


3DVerkstan är och har sedan starten 2014 varit en starkt drivande kraft för additiv tillverkning i Sverige och Skandinavien. Med ett kunskapsbaserat och sammansvetsat team på 20 personer, använder vi, utmanar och utvecklar dagens 3D-printtekniker och användningsområden tillsammans med våra kunder.

Genom nära samarbeten med industriledande 3D-skrivarföretag som Ultimaker, Formlabs, Markforged, Meltio och MiniFactory säkerställer vi produktkvalitet såväl som service och support. Vi har via vårt återförsäljar-nätverk kunder över hela världen.

3DVerkstan, med kontor, utbildningslokal och produktion i Solna, har gedigen samlad erfarenhet och kunskap av 3D-printing, 3D-scanning och CAD-arbete. Vi vet att 3D-lösningar kan tillämpas i alla branscher och att alla har olika förutsättningar. Utöver tjänster och lösningar, erbjuder vi även skräddarsydda kurser inom hårdvara, mjukvara och design för 3D-teknik. Vi har under åren hjälpt många företag på väg in i en digital transformation.

Vi kommer när det tillåts att fortsätta hålla AM/3D-printing-konferenser och event i vårt unika showroom tillika mötesplats i Gamla Filmstaden, Solna. Där visar vi även upp aktuell 3D-printteknik och tillämpningar från vårt globala nätverk av teknik- och affärspartners. Vill ni boka demo erbjuder vi corona-anpassade möten.

Välkommen att kontakta oss!

Daniel Ljungstig
CEO

Daniel@3dverkstan.se

Ann Lindvall
CFO

Ann@3dverkstan.se

Erik Cederberg
CTO/Lead Engineer

Erik@3dverkstan.se

Lotta Lindblad
CMO

Lotta@3dverkstan.se

Joep Winkels
Business Developer

Joep@3dverkstan.se

Patrik Rosén
Sales Manager / Application Engineer

Henrik Cornelius
Technical sales / Olsson Product Range

Linus Olsson
Technical sales


Alicia Lindahl
3D Print & Design Services


Studios@3dverkstan.se

08-55 11 57 50

Nicklas Ekstrand
Training & Consultancy


Robert Örneteg
Head of Service & Support

support@3dverkstan.se

08-55 11 57 50

Shannon Theis
Service & Support

support@3dverkstan.se

08-55 11 57 50

Dennis Söderlund
E-commerce Product Manager

Dennis@3dverkstan.se

Jessica Jörfjord
Communications coordinator

Jessica@3dverkstan.se

Emma Karlberg
People & Culture Manager

Emma@3dverkstan.se

Erika Ahlberg
Sales Coordinator / Key Account Manager

Magnus Carning
Channel Manager


Nesrin Ben Attia
Accountant


Dee Tobin
Business Developer / Olsson Product Lead

Sebastian Kaib
Sales Back Office



Jag vill bli kontaktad av 3dverkstan

För generalla eller specifika frågor, fyll i dina uppgifter nedan, så återkommer vi snarast.