Vi är 3DVerkstan


Vi på 3DVerkstan tillhandahåller desktop 3D-skrivare, 3D-tjänster, material, support, samt utbildning för företag på väg in i en digital transformation.

3DVerkstan, med kontor, utbildningslokal och produktion mitt i centrala Stockholm har mer än 30 års samlad erfarenhet och kunskap av 3d-printing, 3d-scanning och CAD-arbete.

Välkommen att kontakta oss!

Kunskap är det grundläggande element som placerar 3DVerkstan i framkant som leverantör av 3D-teknik. Genom att erbjuda heldagsutbildningar inom hårdvara, mjukvara och design för 3D-teknik, har vi hjälpt ingenjörer, arkitekter, tandtekniker, lärare och andra branscher inom tillverkande industri som är på väg in i en digital transformation.

Våra anställda är alla experter på sina områden. Vi har certifierade 3D-tekniker, ingenjörer och affärsutvecklare, bland annat diplomerade från MIT, samt de två ledande YH-utbildningarna i Sverige.
Vi har under årens lopp arbetat med ett stort antal tekniker och företag samt med många olika typer av modeller och material.

Genom nära samarbeten med industriledande 3D-skrivarföretag som Ultimaker, Formlabs och Markforged säkerställer vi produktkvalitet såväl som service och support.

3DVerkstan driver även 3D Meetup Center som är en unik mötesplats för 3D-printing och additiv tillverkning i centrala Stockholm.

Daniel Ljungstig
CEO

Joep Winkels
Sales Manager

Ann Lindvall
CFO

Anne-Charlotte Jonsson Gille
Financial Administrative Officer

Patrik Rosén Technical Sales / Markforged

Patrik@3dverkstan.se

072-565 28 00

Henrik Cornelius Technical sales / Olsson Product Range

Henrik@3dverkstan.se

070-144 98 80

Linus Olsson
Technical sales

Linus.Olsson@3dverkstan.se

070-930 83 41

Magnus Carning
Channel Manager

Magnus@3dverkstan.se

Erika Ahlberg Sales Coordinator / Key Account Manager

Erika@3dverkstan.se

Alicia Lindahl
3D Print & Design Services

Alicia@3dverkstan.se

Nicklas Ekstrand
Training & Consultancy

training@3dverkstan.se

Linus Backlund
Technical Sales / Craftbot

Linus.backlund@3dverkstan.se

Robert Örneteg
Head of Service & Support

support@3dverkstan.se

Shannon Theis
Service & Support

support@3dverkstan.se

Erik Cederberg
R&D / Education

Erik@3dverkstan.se

Niclas Bassili
Support

Lotta Lindblad
Content Manager

Lotta@3dverkstan.se

Dennis Söderlund
E-commerce Manager

Dennis@3dverkstan.se

Emma Karlberg
HR & Office Manager
(maternity leave)

Jag vill bli uppringd

För generalla eller specifika frågor, fyll i dina uppgifter nedan, så återkommer vi snarast.