Vi är 3DVerkstan


3DVerkstan är en starkt drivande kraft för additiv tillverkning i Sverige och Skandinavien. Med ett kunskapsbaserat team på 20 personer så använder vi, utmanar och utvecklar dagens 3d-printtekniker och användningsområden tillsammans med våra kunder.

3DVerkstan, med kontor, utbildningslokal och produktion mitt i centrala Stockholm har mer än 30 års samlad erfarenhet och kunskap av 3D-printing, 3D-scanning och CAD-arbete.

Välkommen att kontakta oss!

Kunskap är det grundläggande element som placerar 3DVerkstan i framkant som leverantör av 3D-teknik och våra anställda är alla experter inom sina områden. Genom att erbjuda skräddarsydda kurser inom hårdvara, mjukvara och design för 3D-teknik, har vi hjälpt många företag på väg in i en digital transformation.

Genom nära samarbeten med industriledande 3D-skrivarföretag som Ultimaker, Formlabs, Markforged säkerställer vi produktkvalitet såväl som service och support.

Vi har under årens lopp arbetat med ett stort antal tekniker och företag samt med många olika typer av modeller och material.

Vi håller AM/3D-printing-konferenser och event i vårt unika showroom/mötesplats 3D Meetup Center i centrala Stockholm. Där visar vi även upp aktuell 3D-printteknik och tillämpningar från vårt globala nätverk av teknik- och affärspartners.

Daniel Ljungstig
CEO

Joep Winkels
Sales Manager

Ann Lindvall
CFO

Anne-Charlotte Jonsson Gille
Financial Administrative Officer

Patrik Rosén Technical Sales / Markforged

Patrik@3dverkstan.se

072-565 28 00

Henrik Cornelius Technical sales / Olsson Product Range

Henrik@3dverkstan.se

070-144 98 80

Linus Olsson
Technical sales

Linus.Olsson@3dverkstan.se

070-930 83 41

Magnus Carning
Channel Manager

Magnus@3dverkstan.se

Erika Ahlberg Sales Coordinator / Key Account Manager

Erika@3dverkstan.se

Alicia Lindahl
3D Print & Design Services

Alicia@3dverkstan.se

Nicklas Ekstrand
Training & Consultancy

training@3dverkstan.se

Linus Backlund
Technical Sales / Craftbot

Linus.backlund@3dverkstan.se

Robert Örneteg
Head of Service & Support

support@3dverkstan.se

Shannon Theis
Service & Support

support@3dverkstan.se

Erik Cederberg
R&D / Education

Erik@3dverkstan.se

Niclas Bassili
Support

Lotta Lindblad
Content Manager

Lotta@3dverkstan.se

Dennis Söderlund
E-commerce Manager

Dennis@3dverkstan.se

Emma Karlberg
HR & Office Manager

Jag vill bli uppringd

För generalla eller specifika frågor, fyll i dina uppgifter nedan, så återkommer vi snarast.